MotoOES

ul . Kościuszki 54
Kraków 30-114

Tel  +48 12 422 02 66

GF
Kategoria:

listek4 czerwca 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami. Z dnia na dzień coraz częściej się o tym mówi. My, nauczeni doświadczeniem wcześniejszych lat napiszemy tak: "Pożyjemy zobaczymy...".

Wiele razy już media robiły szum odnośnie zmian i wielokrotnie te zmiany nie nadchodziły lub były przesuwane. Dlatego jesteśmy bardzo ostrożni w wyrażaniu opinii. Obecnie trwają zmiany w rządzie, wiemy, że nowi ministrowie mają jeszcze jakieś inne pomysły dotyczące tych zmian, wiemy również, że Krajowe Stowarzyszenie Egzaminatorów również próbuje przeforsować kilka swoich pomysłów, dlatego okres 6 miesięcy to kupa czasu, podczas którego jeszcze wszystko jest możliwe.

Nie będziemy tutaj pisali o samych zmianach jakie mają wejść, jest na ten temat pełno artykułów i pojawiają się co chwila kolejne. Jeżeli jeszcze na żaden nie trafiliście to chociażby tutaj możecie o tym poczytać: http://moto.onet.pl/prawo-jazdy/prawo-jazdy-po-nowemu-od-4-czerwca-2018-roku/zl25zg

Żeby nie było. Same zmiany uważamy za konieczne. Jesteśmy w ogonku krajów europejskich pod względem ilości wypadków na drogach oraz ilości ofiar śmiertelnych. W jakiś sposób należy zdyscyplinować nagminnie łamiących przepisy. Ale czy wszystkie pomysły są dobre? Tutaj mamy wątpliwości.

To, z czym mamy największy problem, to obowiązkowe szkolenie w okresie między 4 a 8 miesiącem posiadania uprawnień. Po pierwsze jedna godzina jazdy w warunkach specjalnych to zdecydowanie za mało aby nauczyć się czegoś pożytecznego. Jak najbardziej jesteśmy za takimi szkoleniami i mocno zachęcamy naszych kursantów aby brali w nich udział, ale żeby takie szkolenie miało sens, musi trwać co najmniej 4-5 godzin. Po drugie, brak w naszym kraju infrastruktury. Ilość ODTJ, które będą prowadziły takie szkolenia możecie sobie sprawdzić tutaj: http://www.odtj.wordy.pl/ . Na chwilę obecną ODTJ jest kilkanaście. W samej tylko Warszawie w 2016 roku uprawnienia dla kategorii B uzyskało 25 tys. osób. A to oznacza, że chcąc przeszkolić taką ilość osób jeden ODTJ musiałby zatrudnić trzech instruktorów, którzy przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku prowadziliby tylko tego typu szkolenia. A gdzie szkolenia dla osób ubiegających się o kwalifikację wstępną albo kandydatów na instruktorów nauki jazdy? A co z takimi województwami jak Zachodniopomorskie, Warmińsko-Mazurskie czy Podkarpackie gdzie ODTJ nie ma w ogóle?

Drugi punkt zmian, który budzi nasze wątpliwości to fakt, czy napewno ograniczenie prędkości na autostradzie dla młodych kierowców podniesie bezpieczeństwo na drogach?

Ale wróćmy do najczęściej zadawanych pytań. Tym artykułem chcemy rozwiać kilka wątpliwości na podstawie różnych przypadków. Odpowiadamy na pytania, które często się pojawiają ale rzadko można znaleźć na nie odpowiedzi.

 

Przypadek 1 - Nie miałem wcześniej żadnego prawa jazdy i robię uprawnienia na kategorię B

Jeżeli odbierzesz prawo jazdy przed 4 czerwca to zmiany Cię nie obejmą. Jeżeli po 4 czerwca to już tak. Uwaga! Obowiązuje data odebrania dokumentu a nie data egzaminu!

 

Przypadek 2 - Mam uprawnienia kategorii B i chcę dorobić uprawnienia na kolejna kategorię (A, B+E, C, C+E, D)

Przepisy Cię nie dotkną. Obowiązują jedynie osoby które odbierają dokument dla kategorii B

 

Przypadek 3 - Nie mam żadnych uprawnień, ale chcę zrobić uprawnienia tylko motocyklowe (AM, A1, A2, A)

Nowe przepisy Cię nie dotyczą, patrz przypadek 2

 

Przypadek 4 - Od 10 lat posiadam uprawnienia motocyklowe, chcę zrobić uprawnienia na kategorię B

Fakt posiadania wcześniej uprawnień motocyklowych nic nie zmienia. Doświadczeni kierowcy, którzy zdecydują się zrobić prawko kategorii B, będą traktowani jak osoby "świeże". W tym wypadku wszystkie obostrzenia będą Cię obowiązywały.

 

Przypadek 5 - Po 4 czerwca 2018 roku utracę uprawnienia (przestępstwo drogowe, alkohol, punkty)

W tym przypadku po odzyskaniu uprawnień również będą obowiązywały już nowe przepisy.

 

Jeżeli zmiany wejdą w życie to będzie to bardzo ciężki cios przede wszystkim dla osób notorycznie łamiących przepisy ruchu drogowego. Obecnie stosunkowo łatwo odzyskać uprawnienia, po zmianach stracić uprawnienia (zwłaszcza w okresie próbnym) ale odzyskać je, a zwłaszcza utrzymać będzie już trudniej. Szczególnie bolesne może się to okazać dla osób zawodowo pracujących jako kierowcy.

Przypadek 6 - Pracuję jako kierowca, stracę uprawnienia i odzyskam je po 4 czerwca

Po odzyskaniu uprawnień będzie Cię obowiązywał ośmiomiesięczny zakaz pracy jako kierowca.

 

Jeżeli posiadacie uprawnienia lub wkrótce je zdobędziecie, to szanujcie je. Utrata uprawnień i odzyskanie ich po 4 czerwca będzie oznaczało że blisko przez rok (wliczając w to nowy kurs i egzaminy) będziecie pozbawieni możliwości zarobkowania jako kierowca. Niezależnie czy na etacie czy prowadząc własną działalność gospodarczą.

Nastaną mroczne czasy, więc uważajcie.

 

Jakie oprócz taryfikatora oraz punktów karnych kary będą czyhały na kierowców?

Przypadek 7 - W okresie próbnym popełnię dwa wykroczenia

Starosta wyda decyzję aby przedłużyć Ci okres próbny o kolejne dwa lata

Przypadek 8 - W okresie próbnym popełnię trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo w ruchu drogowym

Starosta wyda decyzję o cofnięciu Ci uprawnień do kierowania pojazdami dla wszystkich posiadanych kategorii, a to oznacza, że będziesz musiał rozpocząć kurs na prawo jazdy od nowa

Przypadek 9 - A może by tak bez uprawnień

W przypadku osób, które nigdy nie posiadały uprawnień do kierowania pojazdami, kara wynosie 500 pln (posiadając prawo jazdy innej kategorii - 300 pln). Jednakże może zostać w przypadku recydywy orzeczony sądowny zakaz prowadzenia pojazdów.

Jeżeli Twoje prawo jazdy zostało zawieszone na 3 miesiące i zdecydujesz się prowadzić pojazd, okres ten zostanie wydłużony o kolejne 3. Następne zatrzymanie w okresie zawieszenia prawa jazdy będzie oznaczało cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami dla wszystkich posiadanych kategorii prawa jazdy.

Natomiast w sytuacji gdy zdecydujesz się wsiąść za kierownicę pomimo faktu cofnięcia uprawnień lub posiadania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, będziesz sądzony jako przestępca i będzie Ci grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Historia CEPiK 2.0

Prace nad systemem CEPiK 2.0 trwają od września 2013 roku. Szumnie zapowiadany miał być lekiem na całe zło na naszych drogach. Od niesfornych kierowców po pojazdy zagrażające bezpieczeństwo. Wprowadzony miał być błyskawicznie bo już na początku 2015 roku. Niestety nie udało się i termin został przesunięty na styczeń 2016 roku. Po ważnej kontroli pojawiły się wątpliwości czy system będzie gotowy i zalecono przesunięcie jego wprowadzenia. Tak też się stało i wyznaczono nową datę na styczeń 2017. Gdy rok 2016 powoli chylił się ku końcowi okazało się, że i ta data nie jest realna. W kuluarach powiadano że najbardziej realnym jest rok 2019 a nawet 2020.

I to wszystko za nasze pieniądze. Wyobraźcie sobie prywatną firmę, która przez pięć lat nie wydaje swojego produktu na rynek co chwila obiecując że już za chwileczkę, już za momencik. Gdy o sprawie zrobiło się znowu trochę głośniej ogłoszono kolejny już termin czyli 4 czerwca 2018 roku. Jeżeli ktoś oglądał film Terminator to może sobie tą datę porównać mniej więcej do daty uruchomienia SKYNETu, bo podejrzewamy, że właśnie taki będzie efekt włączenia tego systemu. Dlaczego tak sądzimy? Ponieważ na początku listopada CEPiK 2.0 został uruchomiony częściowo w zakresie rejestracji pojazdów i badań technicznych co spowodowało kompletny chaos i paraliż systemu. Problemy trwają nadal chociaż minął już ponad miesiąc. Wyobraźcie sobie co będzie się działo gdy po 4 czerwca do okienek urzędów uda się ok 50 tys. obywateli miesięcznie w całej Polsce  sprawie nadania uprawnień, odbioru dokumentu itp.

I znowu, dlaczego o tym wszystkim piszemy? Ponieważ, pomimo tego, że system miał być wprowadzony w 2015 roku a powoli kończy nam się rok 2018 NADAL nie ma żadnych wykonawczych aktów prawych do tych zmian. Co to oznacza? Patrz poniżej.

Przypadek 10 - Nie udało mi się zrobić szkolenia w ODTJ w wymaganym czasie, lub zapomniałem donieść dokument do wydziału komunikacji

Pytaliśmy w wydziale komunikacji w Krakowie. Nie wiadomo co będzie, bo nie ma przepisów. Być może prawo jazdy zostanie zawieszone do czasu doniesienia dokumentu, a być może zostaną cofnięte uprawnienia.

 

Przypadek 11 - Pomimo zakazu, podejmę pracę przed upływem 8 miesięcy.

Pytaliśmy w Wydziale Ruchu Drogowego w Krakowie. Nie wiadomo co będzie. Nie ma żadnych aktów prawnych. Być może kierowca będzie karany w trybie mandatowym, a być może kara będzie nałożona na pracodawcę.

 

Jak widzicie jest śmiesznie. Choć w naszej opinii jest to raczej śmiech przez łzy, bo choć mija już 3 rok od pierwszej planowanej daty wprowadzenia systemu i wydano grubo ponad 100 mln złotych, nadal wszystko wydaje się być w fazie pomysłów, projektów czy koncepcji. Co więcej, pracownicy wydziałów komunikacji nieoficjalnie przyznają, iż z Warszawy płyną sygnały że raczej nie ma co liczyć na wprowadzenie tego systemu w tym terminie. Jak już pisaliśmy na początku "pożyjemy, zobaczymy..."

 

Jeżeli macie jakieś pytania związane z planowanymi zmianami, dajcie znać. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Dajcie też znać jak oceniacie planowane zmiany. Zgadzacie się z nimi czy uważacie, że chodzi tylko o wyciąganie kasy?

GF
Kategoria:

Ból pleców, nadgarstków czy nóg. Mrowienie palców u rąk czy nóg. Skurcze. Chyba każdy motocyklista, zwłaszcza początkujący, przez to od czasu do czasu przechodził. Wystarczy trochę dłuższa podróż i już zaczynają nam doskwierać różne dolegliwości. I nie jest to przypadłość tylko wybranych, sporo osób jeżdżących na dwóch kółkach skarży się na różnego rodzaje bóle.

Nastała późna jesień, za chwilę zima. Przed nami co najmniej 4 miesiące bez jeżdżenia. Tak, wiemy, że niektórzy będą jeździć cały rok, ale to niczego nie zmienia :). Te 4 miesiące można wykorzystać efektywnie, aby w przyszłym sezonie bólu było jak najmniej, a przyjemności z jazdy jak najwięcej.Monika Komenda-Sawicka

Wychodzimy Wam naprzeciw. Poprosiliśmy naszą kursantkę Monikę, aby przygotowała nam zestaw kilku ćwiczeń dla motocyklistów. Ćwiczeń prostych i łatwych, takich, które można wykonać samemu w domu lub w pracy. Nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu, ani dużej ilości czasu. Nie są to ćwiczenia ani kondycyjne ani siłowe. Są to ćwiczenia rozciągająco-rozluźniające zapobiegające często występującym u motocyklistów kontuzjom. Dlatego możecie je wykonywać mając 3 minuty wolnego czasu w pracy lub dłuższymi seriami wieczorem przed snem.

Dlaczego poprosiliśmy akurat Monikę? Ponieważ Monika od 6 lat pracuje na oddziale rehabilitacji neurologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie jako terapeuta zajęciowy. Na co dzień zajmuje się usprawnianiem manualnym i poznawczym pacjentów z uszkodzeniami kręgosłupa, niedowładami i zaburzeniami funkcji poznawczych po udarach. Ponad to Monika jest wykładowcą studium medycznego, na którym prowadzi zajęcia z anatomii, fizjologii, rehabilitacji oraz terapii zajęciowej.

Jak widzicie, ćwiczenia dla Was przygotował nie byle kto, tylko fachowiec znający się na rzeczy.  Ta wiedza jest tym bardziej cenna, iż Monika sama jeżdżąc na motocyklu doskonale zna problemy jeźdźców.  Jak sama o sobie pisze:

„Robię prawo jazdy ma motocykl, bo wszyscy w mojej rodzinie jeździli lub jeżdżą – od dziadka, babci, przez tatę i brata. Wydaje mi się, że mam to we krwi i wiem, że tata byłby ze mnie dumny, że wreszcie do tego dojrzałam. Niestety, nie dożył tej chwili. Czuję, że powinnam to zrobić nie tylko dla siebie, ale też dla niego.”

Ćwiczenia będziemy serwować Wam w małych porcjach w poniedziałki, tak abyście mieli motywację na nadchodzący tydzień.

Oczywiście nie są to ćwiczenia tylko na zimę, w trakcie sezonu również warto je wykonywać :)

GF
Kategoria:

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego ogłosił zakończenie sezonu. Kto się nie załapał na egzamin w tym roku, niestety będzie musiał czekać do następnego sezonu.

 

Komunikat ze strony MORD:

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie

odwołuje z dniem 13 listopada 2017 roku,

egzaminy praktyczne na kategorie motocyklowe,

w lokalizacjach przy ul. Nowohuckiej 33a w Krakowie

i w Oddziale w Oświęcimiu, przy ul. St. Leszczyńskiej 7.

Dyrekcja MORD w Krakowie

GF
Kategoria:

gm1gm2

Od dnia dzisiejszego, wszystkie nasze placówki nareszcie znajdziecie w mapach Google. Wystarczy wpisać w polu wyszukiwania naszą nazwę i ewentualnie ulicę przy której się ona znajduje. W ten sposób szybko sprawdzicie w jakich godzinach dana placówka jest otwarta oraz wskazówki jak do nas dojechać. Korzystając z nawigacji google lub nawigacji korzystających z map google będziecie mogli również wyznaczyć trasę do dowolnej naszej placówki.

Jeżeli jesteście zadowoleni z naszych usług, bardzo prosimy abyście poświęcili kilka minut i wystawili opinie placówce w której realizowaliście swój kurs, oraz opinię naszego placu manewrowego. Dzięki temu nasze placówki będą się wyżej wyświetlały w wynikach wyszukiwania osobom szukającym kursów na prawo jazdy.

GF
Kategoria:

super enduro 2017Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkurs.

Konkurs przeznaczony jest dla naszych kursantów wszystkich kategorii motocyklowych. Nagrodą są dwa bilety na rewelacyjne wydarzenie, jakim są Mistrzostwa Świata SuperEnduro, które odbędą się 9 grudnia 2017 roku w krakowskiej Tauron Arenie.

Aby wziąć udział w konkursie należy:

  1. Być byłym lub aktualnym kursantem kategorii motocyklowych OSK OES lub MotoOES
  2. Polubić nasz fanpage na facebooku: https://www.facebook.com/MotoOES/
  3. Wysłać nam na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tekst w którym zawarte zostaną odpowiedzi na poniższe pytania:
  • dlaczego chciałeś/chciałaś mieć prawko motocyklowe?
  • dlaczego wybrałeś/wybrałaś nasz ośrodek?
  • jak wspominasz swój kurs i egzamin?
  • jakie masz plany motocyklowe? (np. jaką maszynę chesz kupić lub kupiłeś/kupiłaś?, gdzie chcesz jeździć?, a może jakaś wyprawa?)

W skrócie napiszcie nam Waszą historię motocyklową.

 

Wśród osób spełniających powyższe wymagania zostanie wylosowana nagroda w postaci dwóch biletów (miejsca obok siebie :) ). Swoje historie przesyłajcie do nas do godz. 20.00 dnia 24 listopada. Losowanie odbędzie się 25 listopada.

Wygraną historię, oraz historie które nas najbardziej zaciekawią opublikujemy na naszej stronie motooes.pl

Copyright © 2019, MotoOES. All Rights Reserved.

Na naszej stronie używamy plików cookie w celu dostarczenia najlepszych treści oraz ułatwienia kontaktu z naszymi klientami. Korzystając z naszego serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie.
Ok Odrzuć